Anmälan till våra kurser!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Kristianstads SLS
Vi, tillsammans

Välkommen till Kristianstads SLS

Bli partner

All info här!

KSLS Webshop

Profilprodukter

Boka plats

till kurser & tävlingar

Nyheter

Ny information från SportAdmin gällande dataintrånget i januari
2025-03-14 16:30

SportAdmin har nu fått bekräfta att hotaktören har verkställt sitt hot och publicera den data som stals i samband med cyberattacken den 16:e januari.

Då datamängden som stals endast utgör en del av den totala datamängden i SportAdmins system kommer de att göra en översiktlig analys för att klargöra omfattningen.

Vi som förening bör fortsatt utgå ifrån att det berör all data som finns i vårt register. SportAdmin har lovat att återkomma när de har mer information.

Genom att SportAdmin har anmäla datastölden till polisen och IMY, samt informera berörda personer så att de i sin tur har kunnat vidta försiktighetsåtgärder, har de, tillsammans med alla berörda föreningar, vidtagit alla de åtgärder som står till SportAdmins förfogande. 

Nu är det framförallt ett polisiärt ärende och vi alla kan bara vädja till allmänhetens sunda förnuft, att inte ladda ner eller på annat sätt sprida de här uppgifterna för att inte ytterligare förvärra skadan för de som drabbats.

Ny information om dataintrånget hos SportAdmin - en liten mängd av stulna data publicerad
2025-03-05 17:30

SportAdmin har nu dessvärre kunnat bekräfta att hotaktören publicerat en liten mängd av den data som stals i samband med cyberattacken den 16:e januari. Som SportAdmin hela tiden befarat och agerat utifrån, ingår känsliga personuppgifter.

 

De rättsliga åtgärder som krävs när personuppgifter faller i orätta händer har redan vidtagits av SportAdmin tillsammans med KSLS och övriga berörda föreningar. Nu är det framförallt ett polisiärt ärende och vi kan bara vädja till allmänhetens sunda förnuft, att inte ladda ner eller på annat sätt sprida de här uppgifterna för att inte ytterligare förvärra skadan för de som drabbats. 

SportAdmin har inte själva varit i kontakt med hotaktören i enlighet med de direktiv de fått från polis och experter, och har därför inte mer information att delge oss för tillfället. SportAdmin såsom KSLS följer situationen och informerar givetvis er när vi vet mer.

ÅRSMÖTE 20 MARS 2025
2025-02-23 22:19

Medlemmar i Kristianstads Sim- och Livräddningssällskap kallas till årsmöte torsdagen den 20 mars 2025 klockan 18.30 på Restaurang Clubhouse, Fotbollsarenan, Arenavägen, Kristianstad. 

Mötet kommer genomföras fysiskt med möjlighet att följa årsmötet digitalt.

 

Rätt till deltagande vid årsmötet

Rätt att delta, yttra sig, rösta med mera har medlem i enlighet med föreningens stadgar 3. Kap §3.

 

Anmälan till årsmötet

Anmälan ska vara föreningen tillhanda via SportAdmin senast 16 mars kl. 15.00.

 

Årsmötets genomförande

Mötet kan följas digitalt, dock utan möjlighet till röst- eller yttranden etcetera. Närmare anvisningar för er som endast önskar följa mötet digitalt utges senast den 19 mars. Ingen personlig support kommer finnas tillgänglig.

 

Kallelsen i sin helhet skickas ut via Mail till alla medlemmar.

 

Välkommen! 

Stötta KSLS med dina företagsköp – få en Sverigelott!
2025-02-22 15:25

Nu kan du enkelt stötta KSLS varje gång du gör inköp via jobbet!

Genom Sponsorhuset kan du som anställd eller egen företagare bidra när du köper IT-produkter, kontorsmaterial, bokar tjänsteresor eller tankar företagsbilen.

 

Bland butikerna finns Lyreco, Swedoffice, Dustin, Hotels.com, Kontorsgiganten, Scandic, InkClub och många fler. Det kostar varken dig eller företaget något extra – men skulle göra stor skillnad för oss!

 

Registrera dig idag och få en Sverigelott som tack.
Klicka här:
https://www.sponsorhuset.se/ksls/bli-medlem/foretag

 

För att få din Sverigelott, kontakta support@sponsorhuset.se efter

registreringen.

 

Sponsorhuset samarbetar även med ledande drivmedelsbolag som OKQ8,

Shell, ST1 och Circle K. Genom att koppla ditt drivmedelskort kan du automatiskt stötta KSLS varje gång du tankar företagsbilen.
Koppla ditt kort här: 
https://www.sponsorhuset.se/ksls/landing/drivmedel

 

Tack för ditt stöd!

KSLS

Vi, tillsammans! 

Viktig meddelande gällande dataintrånget hos SportAdmin
2025-02-08 17:03

SportAdim hotas av hotaktören med att publicera den data som stals vid angreppet den 16 januari. SportAdmin, tillsammans med polis och säkerhetsexperter, utgår ifrån att de kommer att verkställa sitt hot och att den data de har kommit över blir tillgänglig för utomstående under morgondagen, den 9 februari.

 

Vi vill med detta utskick förbereda er på händelsen och förklara vad som då händer.

 

  • Så fort det kan bekräftas att data har publicerats kommer SportAdmin delge KSLS och övriga föreningar/klubbar denna information. Visar det sig att hotet inte verkställs kommer de även delge oss detta. 
  • SportAdmin kommer också kommunicera om händelsen på sin statussida.
  • Vi finns tillgängliga för eventuella frågor.

De rättsliga åtgärder som krävs när personuppgifter faller i orätta händer, har redan vidtagits. 

Nu kan vi bara vädja till allas sunda förnuft, att inte ladda ner eller på annat sätt sprida dessa uppgifter.

 

Vi förstår att angreppet väcker oro, inte minst i ljuset av medias senaste rapporteringar. Både vi och SportAdmin beklagar detta djupt.

 

På MSB hemsida kan ni läsa om digital säkerhet.

 

KSLS 

 

 
Sponsorer